יום ראשון, 29 בנובמבר 2020

8 עצות לאכפתיות על שיני הורס שלך

מספר הערות : 0

הידעת…

+ שיני הסוס בשימוש ביותר מ-18 שעות ביממה, לקבלת כמות מזערית של 40,000 שעות.

+ כמות שימוש זו גורמת להבלה של השיניים ב-2-3 מ"מ לשנה.

+ בשבועיים הראשונים של החיים יקים אויל 16 שיניים (תינוקות).

+ כי־עת כסיל יגע הוא התפרץ 24 עד 30 שיניים׃

+ לסוס המבוגר יש בין 44 ל-36 שיניים; לסוסי הגברים יש ארבעה קנינים נוספים.

עבור רובנו, איננו יכולים להתחיל לזרום לתאוות במשך שעה או שעתיים ביום, ולא לבדנו יותר מ- 18 שעות, אך זהו פשוט חלק מהטבע של סוס. אבל השימוש המופרז בשניהם גורם לכך שסוסים רבים כל כך מתקשים עם הגיל שלהם. בנוסף, סוסים מבויישים רבים לובשים מדי יום גשרים ויש להם דיאט גבוה בריכוזים. כתוצאה מכך, שיני הסוס שלנו הן יצירת קצוות חדים יותר, פיתוח בעיות אכילה והתמודדות עם אי נוחות.


אז מה אנחנו יכולים, כחובבי הסוסים, לעשות כדי למזער בעיות שיניים בסוסים שלנו? להלן 8 עצות מהלבבות לטיפול בשני הסוס שלנו.


1. לכל הפחות, יש בדיקות שנתיות של טכנאי שיניים מוסמך במשוואה. מומלץ לבדוק אותם מדי 6 חודשים עבור צעירים, סוסים מבוגרים או סוסים בעלי בעיות שיניים.

2. ודא שדיאטה הסוס שלך מכילה סיבים ארוכים באיכות טובה. סוסים המתגוררים בטבע אינם מועדים לשניהם ליצירת עצות חדות בגלל כמות הגרגירים והגרגרים הגדולה ביותר.

3. עקוב אחר הסוסים שלך כדי לגלות אי נוחות. חלק מאותם אותות כוללים תפיחה לאורך קו התפיסה או הלחי; גיחוך והתנופפות סביב הפה; הרעפות בראש, שפיכת אוכל מהפה; ירידה מכוונת של מזון לעיסה חלקית; הזלזול איטי יותר מהרגיל; או, תוך העדפה מצידו האחד של הפה.


4. בכל פעם שתלגשו לסוס תקחו את הזמן לבדוק את שתיו, את השרפים ואת השרפים הקדמיים. אם תשימו לב למשהו מוזר, אנא התקשרו לוטרינר ולא תתעללו.

5 כי־תמיד צומח שיני סוסים מרבים לעשות זאת בשיעורים שונים ויוצר קצוות ואיש׃ דבר אל הוטרינר שלכם על הגשה (המכונה גם ציפה) של שיני הסוס שלכם. הצפה גם תלך ותמנע הידבקות וסיבוכים אחרים. יש לציין כי על פי כתב העת 'סוסה' אין עצבים בשיני הסוס ולכן הצפה אינה גורמת לכאב.

6. שים לב לשיניים נוספות שבאות בראש־הפה בין השיניים הקדמיות והאחוריות, הנקראות "שן זאב" או "מרח" שיניים אלה התפתחו בלמעלה מ-80% סוסים. בעוד סוסים רבים, השיניים האלה אינן טורדות ובסופו של דבר יפלו, סוסים מסוימים עשויים להזדקק לתורה מיוחדת או לדרוש שהשיניים יוסרו על-ידי רופא שיניים.

7. פתח כדי לשנות. ככל שהסוסים שלכם, לעתים קרובות יש צורך להחליף את הזנת הסוסים לקוביות חציר או חיות מחמד, שיכולות להתרכך במים כדי שיהיה להם קל יותר לאכול אותן.

8. אם אתם מתכננים לאמן את הסוס בן השנתיים אז יהיו לכם שיניים תינוקות, בשם כובעים, הוציאו לפני תחילת התהליך.

עם טיפול מונע וביקורים תכופים עם הוטרינר, תוכל לשמור על ציני הסוס במצב טוב. בין אם אתם מאאמנים את הסוס שלכם כמרווה או פשוט נהנים מההנאה של הרכיבה, אתם רוצים שהסוס שלכם ישמח ובריא למשך שנים רבות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה